Ako používať medzizubné kefky

Medzizubná kefka je spolu so zubnou niťou súčasťou doplnkovej ústnej hygieny, na ktorú by ste určite nemali zabúdať. Bežné čistenie zubov dosiahne len na približne 60 – 70 % plochy zubov a úzke medzizubné priestory sa tak stávajú ložiskom baktérií, ktoré síce zo začiatku nespozorujeme, ale časom môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Medzizubné priestory často unikajú našej pozornosti a význam starostlivosti o nej spozorujeme až vtedy, keď je neskoro – vytvorí sa zubný kaz v nepríjemnom, nedostupnom mieste, vznikne zápal ďasien alebo ustupovanie ďasien. Používajú sa aj na čistenie umelých zubných náhrad a zubných strojčekov.

Výber medzizubnej kefky

Prvým krokom je správny výber medzizubnej kefky. Odporúča sa vyberať čo najväčšiu kefku, ktorá sa zmestí do medzery medzi zubami. Príliš malá kefka môže byť neefektívna. Ak si nie ste istý veľkosťou a druhom medzizubnej kefky, ktorá by pre vás bola vhodná, poraďte sa pri najbližšej dentálnej hygiene so svojím stomatológom. Nielenže vám poradí, aká bude pre vás najvhodnejšia, ale vysvetlí vám aj správnu techniku používania medzizubnej kefky.

Odporúča sa používať ju jedenkrát denne pri večernom čistení zubov, aby ste odstránili povlak a zbytky jedla, ktoré sa nahromadili v týchto ťažko dostupných miestach počas dňa. Častejšie používanie sa neodporúča, keďže by ste zbytočne dráždili ďasná a mohli by ste ich poraniť. Ak dávate prednosť takémuto čisteniu po každom jedle, uprednostnite zubnú niť. Ak máte citlivé zuby poobzerajte sa na trhu po kefkách so štetinkami potiahnutými plastom.

ako používať medzizubné kefky

Správna technika použitia medzizubnej kefky

Medzizubnú kefku držte medzi dvoma zubami v takom uhle, aby špička kefky smerovala k ďasnu. Kefku najprv ťahajte v medzizubnom priestore jemne naklonenú, potom horizontálne (sprava doľava). Netlačte príliš, prechádzajte po okraji zuba jemne. Po použití kefku opláchnite alebo použite špeciálny gél na to určený. Nepoužívajte abrazívne zubné pasty v kombinácii s týmto druhom kefiek, môžete si poškodiť sklovinu. Spravidla by sa mali medzizubné kefky vymieňať každý týždeň, záleží však od druhu, ktorý si vyberiete a od odporúčania výrobcu. Skladujte ju na suchom mieste.