Ako správne používať zubnú niť

Medzizubná kefka a zubná niť sú dnes už samozrejmou výbavou doplnkovej ústnej hygieny. Efekt ich výsledku závisí aj od správnej techniky ich použitia. V tomto článku vysvetlíme, ako používať práve zubnú niť, ktorá je veľmi dôležitá pre odstránenie nahromadeného povlaku alebo potravy z medzizubných priestorov. Samotné čistenie zubov dosiahne len na 70% povrchu zuba preto by sme nemali zabúdať na medzizubné ložiská, kde majú baktérie raj.

Správne použitie zubnej nite

Ideálne je zaobstarať si zubnú niť voskovanú. Nevoskované zubné nite síce odstránia povlak rýchlejšie, ale sú náročnejšie na manipuláciu a je jednoduchšie s nimi poraniť ďasná. Budete potrebovať približne 20-30 cm nite na jedno čistenie. Ak je vám to pohodlnejšie, pokojne použite aj dlhšiu niť. Obtočte ju okolo oboch ukazovákov (alebo prostredníkov), napnite a prechádzajte medzizubnými priestormi zdola nahor. Nezatláčajte niť nekoordinovanými pohybmi smerom nadol! Povlak by ste len stiahli k ďasnu a nevyťahovali ho smerom von – čiže nahor. Prechádzajte striedavo po okraji jedného a následne druhého zuba vytváraním písmena „C“ niťou okolo zuba.

Názory, kedy by mala v dentálnej hygiene nastupovať zubná niť, sa rôznia. Niektorí odborníci odporúčajú použiť ju pred čistením zubov, iní po. Zubnú niť je najlepšie použiť aspoň raz denne, pri večernom čistení zubov, resp. aj počas dňa po jedle. Dávajte si pozor na drhnutie ďasien niťou, nepostupujte až úplne dole – mohli by ste si poškodiť ďasná a spôsobiť ich zápal.

ako správne používať zubnú niť

Následky zanedbania ústnej hygieny

Zanedbaním odstraňovania povlaku z medzizubných priestorov sa môžu dostaviť nepríjemné ochorenia ústnej dutiny, ako napr. krvácanie ďasien, zápal ďasien a s ním spojený nepríjemný zápach z úst, ustupovanie ďasien a s ním spojené uvoľnenie dentálneho lôžka a následné vypadávanie zubov. Všetky tieto na prvý pohľad málo závažné ochorenia môžu prerásť do vážnych zdravotných problémov keďže ochorenia zubov majú vplyv aj na ostatné časti organizmu. Pri zanedbanej ústnej hygiene a následnému vzniku ochorení ústnej dutiny zvyšujete riziko kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice, otravy krvi, potratu či ochorení nenarodeného plodu.

Sme radi, že ste si prečítali ako správne používať zubnú niť, pretože toto je pre veľa ľudí neznáma téma, ktorú by však mal každý ovládať. Zdravie ďasien je totiž pre váš chrup mimoriadne dôležité. Ak vás zaujímajú aj ďalšie zaujímavé informácie z tematiky ústnej hygieny, čítajte ďalej články na našom blogu.