Biela diéta

Mať biele zuby a ešte aby boli biele čo najdlhšie. To chceme asi všetci. Ale nie je to len o tom, že si zuby vybielime a potom budú už biele dlhodobo bez našej pomoci. Nefunguje to tak. Bielenie zubov je proces, ktorý vaše zuby vybieli. Ale ako dlho budú biele je na vás. Závisí to od rôznych faktorov a jedným z nich je stravovanie, konkrétne obsah tejto stravy a pitného režimu. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme ako by mala vyzerať biela diéta a čomu sa počas nej vyhnúť, aby boli zuby biele čo najdlhšie.

 

Kedy je potrebná biela diéta

Bielu diétu je vhodné a odporúčané dodržať počas bieliacej kúry (14 dní bielenia bieliacimi pásikmi Cougar) a aj pár dní po nej. Nie je nijako presne stanovené aký počet dní po bieliacej kúre môžete začať naplno kávičkovať, ale je vhodné dať si od farebných nápojov a jedál aspoň na 3-10 dní oddýchnuť. Dodržiavaním bielej diéty počas bieliacej kúry pomôžete bieliacim pásikom vyčariť na vašich zuboch maximálny možný efekt bielenia zubov, čiže ho maximalizujete na najvyššiu úroveň.
Ak ste maximalisti a chcete mať zuby biele čo najdlhšie, môžete sa snažiť dodržiavať bielu diétu aj dávno po bieliacej kúre. Ak to nejde úplne, tak aspoň čiastočne. Alebo aspoň urobiť nejaké opatrenia vždy po zjedení farebnej potraviny alebo vypití farebného nápoja. Sú nimi napríklad vypitie pohára vody alebo prepláchnutie zubov vodou, alebo dokonca umytie zubov (nikdy nie hneď po konzumácii jedla alebo vypití nápoja, ale aspoň 10-15 minút po).

 

Nápoje počas bielej diéty

Začnime nápojmi. Ideálne je piť len čistú vodu. Tá ma najlepšie účinky pre vaše zdravie a je aj veľmi vhodná pre vaše zuby, ich silnú stavbu a ich belosť. Obsahuje vyvážený pomer potrebných minerálov, ktoré váš chrup potrebuje. Čistá voda zároveň preplachovacím efektom zuby očisťuje od nových čerstvých usádzajúcich sa farbív z iných nápojov a stravy.

biela diéta
Káve by ste sa mali počas bielej diéty určite vyhnúť.

Počas bielej diéty by ste sa mali vyhnúť týmto nápojom:

 • káva
 • coca cola a iné podobné farebné nápoje
 • červené víno
 • džúsy a smoothies, hlavne cviklový, mrkvový, či džús z lesného ovocia
 • čierny či zelený čaj

 

Biela diéta a strava

farbiace potraviny počas bielej diéty
Paradajková polievka síce vyzerá a aj chutí skvele, ale počas bielej diéty ju radšej vynechajte.

Plnohodnotná a rozmanitá strava je základ pre zdravie človeka. A pri potravinách našťastie nie je pri bielej diéte až toľko obmedzení ako je to pri nápojoch. Vyhnúť by ste sa mali týmto potravinám:

 • čučoriedky
 • kečup
 • špenát
 • sójová omáčka
 • cvikla
 • mrkva

Nemusíte ju dodržať. Ale efekt bielenia potom nebude taký kvalitný, aký by mohol byť, ak by ste ju dodržali. Snažte sa aspoň čo najviac oddialiť vypitie kávy aplikácii bieliacich pásikov a po vypití kávy si umyte zuby ak to situácia dovoľuje. Ak nie, tak si aspoň zuby prepláchnite vypitím čistej neperlivej vody. Držíme palce!