Citlivosť zubov

Citlivosť zubov je najčastejšie spôsobená poškodenou zubnou sklovinou alebo obnaženými zubnými krčkami. Niekedy si nevšimnete, že trpíte citlivosťou zubov, až kým nevypijete studenú alebo teplú tekutinu, resp. nepožijete studenú alebo teplú potravu. Týmto problémom trpí približne 1 z 8 ľudí, pričom ženy takmer 2-krát častejšie. Až 75 % z týchto ľudí trpí citlivosťou na studené podnety. Citlivosť zubov sa prejavuje aj po bielení zubov. Táto citlivosť je krátkodobá, neškodná a čoskoro odoznie.

Príčinou citlivosti môže byť aj parodontitída alebo iné ochorenie, ktoré je potrebné riešiť prednostne. Citlivosť, resp. bolesť, ktorou je sprevádzaná, môže mať rôzny stupeň. Ak je bolesť veľmi výrazná aj bez vonkajšieho podnetu (teplé či studené), ide pravdepodobne o príznak vážnejšej zdravotnej komplikácie.

liečba citlivosti zubov

Ako predísť citlivosti zubov

Neumývajte si zuby hneď po jedle, predovšetkým po kyslých jedlách a nápojoch (jablká, citrón, víno…). Zubná sklovina je vtedy citlivejšia a môžete si ju zubnou kefkou poškodiť. Kyslé potraviny rozpúšťajú minerály v zubnej sklovine, preto počkajte aspoň 30 minút. Voľte na čistenie mäkšie zubné kefky, ktoré tak nebudú dráždiť ďasná a zbrusovať sklovinu.

Poobzerajte sa na trhu po zubných pastách, ktoré obsahujú dusičnan draselný alebo po ústnych vodách s obsahom fluoridu. Tieto prostriedky často aj deklarujú, že sú určené pre citlivé zuby, pretože dusičnan draselný pomáha vypĺňať drobné kanáliky v zuboch. Poraďte sa so svojím zubným lekárom ohľadom techniky čistenia zubov. Pri čistení využívajte len mierny tlak, zuby nedrhnite. Aj nesprávny spôsob čistenia zubov je dôvodom citlivosti vašich zubov. Pravdepodobne ste to netušili, ale za citlivosťou môže stáť aj obyčajné škrípanie zubov, ktoré si ani len neuvedomujete – prebieha v noci. Na jeho zmiernenie sa používajú špeciálne dlahy.

Ak samoliečba nepomáha, požiadajte o pomoc odborníka. Existujú rôzne nátery, gély a výplne, ktoré aplikuje váš stomatológ a poskytujú vám okamžitú úľavu, ktorá môže trvať niekoľko mesiacov až rokov (v závislosti od použitej techniky a materiálu). Takisto vám môže navrhnúť vyplnenie koreňových kanálikov, ak ich máte odhalené alebo rekonštrukciu ustupujúcich ďasien. Nákladnejším, avšak najmodernejším a najúčinnejším spôsobom liečby je laserový zákrok.