Dentálna hygiena

Čo je to dentálna hygiena

Dentálna hygiena je základným predpokladom pre zdravé zuby po celý váš život. Je najúčinnejšou a najlacnejšou metódou predchádzania ochoreniam ústnej dutiny. Jej hlavným významom je odstraňovanie nahromadeného povlaku na povrchu zubov. Je prevenciou pred zubným kazom, predčasným starnutím zubov (paradentóze) a zápalom ďasien (gingivitíde).

Pod pojmom dentálna hygiena rozumieme odborné ošetrenie dentálneho hygienika a konzultáciu o domácej starostlivosti o zuby. Ošetrenia vykonávané hygienikom sa môžu v rôznych ambulanciách líšiť, najčastejšie však ide o tieto výkony:

  • analýza stavu zubov,
  • predvedenie a nácvik správnej techniky čistenia zubov,
  • odstránenie nečistôt a zubného kameňa,
  • liečba ďasien,
  • u detí aj pečatenie fisúr (jamny v stoličkách sa zalievajú pevnou hmotou, pretože sa v nich najčastejšie usadzujú baktérie a vzniká zubný kaz),
  • čistenie zubov ultrazvukom,
  • konzultácia (výber zubnej kefky, medzizubnej kefky a pod.).

Dentálnu hygienu je odporúčané absolvovať každých 6 mesiacov u svojho stomatológa alebo u špecializovaného dentálneho hygienika. Začať s dentálnou hygienou je dôležité aj u detí už v nízkom veku, aby si prvý kontakt so stomatologickým vyšetrením nespájali až s bolestivým a nepríjemným vyšetrením, keď sa u nich objavia prvé zubné kazy.

Toto ošetrenie nebýva bolestivé, ak však máte akútne zdravotné ťažkosti spojené s chrupom, môžu byť zuby citlivejšie.

dentálna hygiena

Poradenstvo o hygiene ústnej dutiny

Nezabúdajte sa pri dentálnej hygiene veľa pýtať na otázky, ktoré vás zaujímajú. Súčasťou dentálnej hygieny je aj poradenstvo odborníka v mnohých oblastiach, ktoré sa týkajú hygieny ústnej dutiny. Informujte sa, akú zubnú kefku pre vás chrup odporúča, akú medzizubnú kefku, aké zubné pasty považuje za najvhodnejšie. Najdôležitejšie je však v tejto časti ošetrenia nacvičiť si správnu techniku čistenia zubov, ktorú budete vykonávať doma. Správna technika čistenia zubov je kľúčom k zdravým zubom a platí, že len kvalitná a dôsledná starostlivosť má svoj význam.

Správnu techniku čistenia zubov popisujeme aj na našom blogu v tomto článku – SPRÁVNA TECHNIKA ČISTENIA ZUBOV.