Domáce recepty na bielenie zubov – neskúšajte ich

Určite ste už mnohokrát na internete natrafili na stále sa opakujúce články o rôznych babských receptoch na domáce bielenie zubov. Často ide o použitie potravín či korenín z kuchyne, citrónovej šťavy alebo dokonca uhlie. Všetko sú to veľmi hlúpe rady, ktoré určite neskúšajte.

 

Všade samé babské recepty

Prečo sa stále opakujú a prečo ich kadejaké internetové portály znovu a znovu publikujú na svojich webov niekde v stratených sekciách, ktoré málokto číta? Málokto o tom vie, alebo si to uvedomuje, ale tieto články často píšu brigádnici, z ktorých väčšina ešte ani nedoštudovala strednú školu. Je to lacná pracovná sila a tieto články väčšinou kopírujú z cudzích webov, kde ich napísal iný neštudovaný brigádnik. Nájdu sa ľudia, ktorí si od týchto neznalých ľudí nechajú poradiť a skutočne tie recepty skúšajú. Skončia s tým vtedy, keď si uvedomia, že im to nepomáha, ale práve naopak – ničí im to chrup. Ako? Tak o tom píšeme nižšie.

 

Sóda bikarbóna na bielenie zubov – na zoškrabanie skloviny

Toto je asi najčastejšia amatérska rada ako zuby vybieliť jednoducho a zadarmo v pohodlí domova. V skutočnosti je to však rada ako si totálne zničiť chrup. Práve táto rada je asi najhoršia zo všetkých, ktoré sa v takýchto článkoch na internete podávajú. Sóda vám postupne, ale dosť rýchlo, škrabe zubnú sklovinu, ale nielen to. Poškodzuje ďasná, zosúva ich zo zubov a tým odhaľuje zubné kŕčky. Keď sa dostanete až tam, ďalej vám veľmi rýchlo zodiera aj jemný dentín, ktorý sa nachádza na obnažených zubných kŕčkoch. Zvyšuje sa citlivosť zubov a celkový stav chrupu sa zhoršuje. Zvyšuje sa kazivosť zubov. Väčšina ľudí s tým prestane skôr, ale je dobré popísať si aj tieto štádia „bielenia zubov“ sódou bikarbónou.

Niektorí laici deklarujú, že im sóda naozaj pomáha a zuby sa im zdajú byť belšie. Áno, môžu byť, pretože si spolu so sklovinou drhnete dole aj vonkajšie zafarbenia zo zubov. Vaším cieľom však určite nie je zodierať sa obnažovať si zubnú sklovinu a týmto spôsobom prísť k belším zubom. Takéto poškodenie skloviny je už nezvratné a už nikto vám ju nevráti späť. Pod zoškrabanou sklovinou je zub samozrejme belší, ale toto určite nechcete…

 

Citrónová šťava na bielenie zubov – na rozleptanie skloviny

domáce recepty na bielenie zubov

Druhým najčastejším receptom na domáce bielenie zubov ja použitie citrónovej šťavy, ktorou si máte pomocou kefky umývať zuby. Nanášať si vedome a cielene na zubnú sklovinu silné citrusové kyseliny však nie je dobrý nápad. Zbytočne si leptáte a ničíte sklovinu. Nerobte to. Škoda ďalších slov, snáď je vám to dosť jasné aj z týchto pár viet…

Podobne je to aj s bielením šupkou z pomaranča. Aj tá obsahuje veľa citrusových kyselín.

 

Kurkuma, kokosové a iné uhliekokosové uhlie

Tieto prášky využívajú placebo efekt, keďže ich nanesením na zuby si na zuby nanesiete silné farbivá a zuby sú sýto oranžové (kurkuma) alebo sýto čierne (kokosové uhlie). Po umytí zubov to tam následne nie je a zuby vyzerajú naoko akoby belšie. Je to však len čisté placebo. Zuby belšie nie sú. Koreniny či uhlie neobsahujú žiadne látky, ktoré by mohli nejako zuby bieliť. Nie je to jednoducho chemicky možné. Navyše ich čiastočná abrazivita neprospieva zdraviu vašej zubnej skloviny.

 

Kokosový olej na zuby – radšej si ho šetrite do kuchyne

Je to hit bio potravín, veľký trend súčasného zdravého a pro-fitness stravovania. Predajcovia ho tlačia všade kde sa dá (aj nedá), aj keď sa už teraz predáva určite dosť dobre. Ale tlačiť kokosový úplne všade, aj tam, kde nemá prečo byť, je nezmysel. Je dobrý do kuchyne, je zdravý. Ale zuby vám nemá ako vybieliť. Žiaľ, je nám to veľmi ľúto, ale fakty sú fakty a realitu nezmeníme. Aj keď je ten kokosový olej taký super a v zdravej kuchyni by určite nemal chýbať.

 

Špenát

K tejto rade na domáce bielenie zubov snáď stačí napísať, že špenát patrí medzi potraviny, ktoré sa neodporúča konzumovať počas bielej diéty, pretože farbí zuby…

 

Bielenie zubov jahodami

Platí to isté, čo v predošlom prípade. Výborná chuť, to áno, ale bieliaci efekt? Z červeného ovocia určite nie.

 

Žuvanie šalviových listov

Šalvia má síce silné protizápalové účinky, ale ako by mohla bieliť zuby? Veď aj laik predsa musí dôjsť po krátkej úvahe k zisteniu, že šalvia je zelenou bylinou. Čo len môže mať spoločné s bielením zubov? Odpoveď je jednoduchá: Absolútne nič.

 

Soľ

Aj takýto extrémny tip na bielenie zubov sa objavuje v niektorých amatérskych článkoch, ktoré píšu o rôznych babských radách ako si doma vybieliť zuby jednoduchým spôsobom. Treba si uvedomiť, že soľ sú kamienky. A šúchať si sklovinu zubov kamienkami nie je dobrý nápad. (Ne)bieliaci efekt ani netreba rozoberať, jednoducho takéto nezmysly určite neskúšajte.

 

Potraviny, koreniny či oleje patria do kuchyne. Nie sú a nikdy ani neboli určené na bielenie zubov. Na bielenie zubov sú určené kvalitné a overené produkty. Alebo si môžete dať zuby vybieliť v ordinácii zubára. Skúšať laické domáce recepty na bielenie určite neodporúčame. Nemajú bieliaci efekt a navyše dokážu chrup nenávratne poškodiť.