Prevencia zafarbovania zubov

Zdravý a biely chrup je už od nepamäti považovaný za symbol krásy, sebavedomia a spoločenského postavenia. V dnešnej dobe sa považuje za úplnú samozrejmosť. Úsmev a oči sú prvé časti vašej tváre, ktoré si každý všimne pri prvom stretnutí a sú dôležité pre dobrý prvý dojem. Udržiavaný chrup je vyžadovaný pri niektorých zamestnaniach, kde prichádzate do styku s klientmi alebo zákazníkmi. Zafarbenie zubov je však aj v súčasnosti problémom, s ktorým si nevie dať rady množstvo ľudí. Bielenie zubov je síce jednou z možností, ale ak vás zaujíma skôr prevencia zafarbovania zubov, čítajte ďalej.

Ako na prevenciu zafarbovania zubov

Ako aj pri mnohých iných veciach aj v tomto prípade je potrebné vyhnúť sa problému ešte predtým, ako nastane. Odstraňovanie následkov je vždy omnoho zdĺhavejšie, náročnejšie a v konečnom dôsledku aj drahšie.

Pri prevencii proti zafarbeniu chrupu je dôležité vyvarovať sa niektorým aktivitám a potravinám. Najviac rozšíreným dôvodom zažltnutia zubov je fajčenie. Vyvarujte sa fajčeniu a takisto žuvaniu tabaku.

Vyhnite sa čajom, ktoré majú základ v čiernych odrodách – čierny čaj a niektoré druhy bylinných čajov. Obmedzte kávu. Spolu s čajom spôsobujú na zuboch fľaky. Zafarbenie zubov spôsobuje aj červené víno, tmavé omáčky (paradajková, teriyaki, kari), malinovky, kyslé nápoje a jedlá. Prečo kyslé? Pretože tie naštrbujú zubnú sklovinu a pomáhajú tak prejsť nasledujúcej tekutine alebo potravine nižšie v povrchu zuba. Ak by ste kyslú potravinu zapili napríklad červeným vínom, zafarbenie bude ešte výraznejšie.

Pri všetkých tekutinách platí, že sa ich nemusíte vzdať úplne. Ak si po nich vypláchnete ústa čistou vodou, zafarbeniu by ste sa mali vyhnúť. Odporúčaný trik je používať na pitie slamku, ak to charakter nápoja dovoľuje. Tým zamedzíte priamemu kontaktu tekutiny so zubami. Zuby zbavíte povlaku po nápoji alebo jedle aj tým, že po nich prejdete zubami a odpľujete. Samozrejme, nie na chodník. :) Tmavé ovocie je tiež plné farbív – čučoriedky, černice, čerešne a granátové jablká. Podobnú problematiku popisujeme aj v článku BIELA DIÉTA na našom blogu.

prevencia zafarbovania zubov

Sivé zafarbenie zubov

Sivého zafarbenia zubov sa zbavuje ťažšie. Často je toto zafarbenie spôsobené zlým zdravotným stavom alebo starnutím organizmu. V tomto prípade je nevyhnutná kompletná zmena životosprávy po konzultácii s odborníkom.

Ak si všimnete len jeden alebo zopár zafarbených zubov, ktoré majú výrazne inú farbu ako zvyšok chrupu, informujte o tom svojho stomatológa pri najbližšej preventívnej prehliadke. Môže ísť o poškodený nerv v zube, odumretý zub alebo iný problém.