Správna technika čistenia zubov

Správna technika čistenia zubov a výber správnej zubnej kefky sú najdôležitejšie aspekty dentálnej hygieny. Nezanedbajte ani jeden z týchto krokov a vaše zuby budú zdravé a dokonale čisté.

Kedy čistiť zuby

Správnu techniku čistenia zubov si môžete osvojiť aj priamo u svojho zubného lekára, ktorý vás ňou prevedie krok za krokom pri vašej pravidelnej dentálnej hygiene. Techniku je potrebné zvládnuť už s malými deťmi v čase, keď sa u nich objavia prvé mliečne zuby. Najdôležitejšie je čistenie zubov večer, to je zlaté pravidlo. Po celom dni sa na vašich zuboch usadzujú zvyšky jedla a ak sa ich večer nezbavíme, v noci sa v ústnej dutine začnú množiť baktérie, ktoré napádajú zuby a ďasná. Niektorí odborníci sa dokonca zhodujú, že čistenie zubov 1-krát denne je úplne postačujúce, ak je vykonané správne a dôkladne.

Techniky čistenia zubov

Techniku čistenia zubov rozdelili stomatológovia do dvoch metód: Fonesova a Stillmanova. Fonesova technika by sa mala využívať u detí. Malými krúživými pohybmi postupujeme smerom zozadu dopredu. Stillmanova metóda sa odporúča u dospelých. Spočíva v čistení zubov malými krúživými pohybmi, ktoré v druhej fáze striedajú vibračné vertikálne pohyby.

správna technika čistenia zubov

Ako správne čistiť zuby

Čistenie zubov by malo trvať približne 3 minúty, dôležitá je však, samozrejme, kvalita čistenia. Nemôžeme sa spoliehať len na zubnú pastu, tá nám nezaručí dokonale čisté zuby, je len akýmsi doplnkom hygieny. Najdôležitejšie je osvojiť si správny pohyb zubnej kefky a dôkladne prejsť aj horšie dostupné miesta. Kefku držte správne naklonenú, spravidla by to malo byť v uhle 45 stupňov. Na kefku vyvíjajte len mierny tlak, netlačte prisilno, podráždite si ďasná a na kvalitu čistenia to nemá vplyv. Kefkou pohybujte krúživými pohybmi smerom od predných zubov k zadným. Nezanedbávajte zadné zuby a medzizubné priestory, s ktorými vám pomôže zubná niť alebo medzizubná kefka.

Výber správnej zubnej kefky je v dnešnej dobe náročný pretože na trhu je nekonečné množstvo možností. Vybrať si dnes môžete nielen z rôznych tvarov a tvrdostí, ale k dispozícii máte aj elektrické kefky, medzizubné kefky a iné doplnky dentálnej hygieny.

Ak vám správna technika čistenia zubov nie je cudzia a chcete vzhľad svojich zubov posunúť na vyšší level, prečítajte si aj článok o tom, ako na biele zuby a majte zuby žiarivo biele napríklad aj vďaka bieliacim pásikom Cougar.