Strach zo zubára

Vedeli ste, že viac ako 60 % ľudí má mierne až stredné obavy z návštevy zubára? Z toho 10 až 15 % má neprekonateľný, panický strach. Preto nezabúdajte, že v tom nie ste sami a nemusíte sa za to hanbiť. Strach z bolesti je prirodzený a aj panické stavy sa dajú úplne vyliečiť.

Čo je to dentálna fóbia

Dentálna fóbia, ako odborníci nazývajú strach zo zubára, sa dokonca vôbec nevyskytuje viac u niektorého z pohlaví. Obe, aj nežnejšie aj silnejšie pohlavie, mávajú tento psychický problém. Prejavuje sa úzkosťou a odkladaním aj nevyhnutných zákrokov u stomatológa. Vrcholí fyzickými prejavmi paniky, ako napr. triaškou, studeným potom alebo nevoľnosťou. Má podobné prejavy ako všetky iné fóbie, preto netreba tento stav podceňovať a brať ho na ľahkú váhu.

Máme pre vás dobrú správu. V dnešnej dobe už existujú a vznikajú ďalšie stomatologické ambulancie, ktoré sa špecializujú na takýchto pacientov. Zabezpečujú klientom príjemné relaxačné prostredie, bezbolestné zákroky a veľmi jemný prístup.

Kedy vzniká strach zo zubára

Chorobný strach zo stomatologického výkonu najčastejšie vzniká v detstve po prežití traumy spojenej so zubármi, ale nevylučuje sa jeho vznik ani v dospelosti po veľmi bolestivom zákroku alebo necitlivom prístupe zubára. U detí je preto dôležité vziať ich prvýkrát k zubárovi v čase, kedy im vyjdú prvé mliečne zuby a neodkladať návštevu zubára až keď je to nevyhnutné. Dieťa si tak nebude spájať zubára s bolesťou.

strach zo zubára

Ako prekonať strach zo zubára

Prvým krokom je identifikácia príčiny. Musíte prísť nato, kedy a ako tento strach vznikol a za akých okolností. Čo je hlavnou príčinou vášho strachu? Bolesť, necitlivý prístup? Ak viete pomenovať príčinu, nájdete aj riešenie.

Následne si dajte záležať na výbere stomatológa. Komunikujte so známymi a nechajte si poradiť. Poobzerajte sa po okolí po ambulanciách, ktoré deklarujú, že sa špecializujú na váš problém. Pokojne navštívte aj viacerých zubných lekárov a objednajte sa na konzultáciu alebo dentálnu hygienu. Popíšte svoj problém, sledujte prístup zubára k pacientovi, informujte sa ohľadom možností anestézy a technikách, ktoré vám vie poskytnúť (napr. relaxačná hudba, rajský plyn…).

Niekedy stačí aj jedna pokojná bezbolestná návšteva a vaša fóbia bude postupne ustupovať. Ak sa tak nestane, využite možnosti psychoterapie u psychológa. V dnešnej dobe je množstvo možností, ako fóbiu riešiť, nemusíte mať obavy.

Vôbec sa netrápte tým, že ste dlhý čas kvôli svojmu strachu nenavštívili stomatológa a váš chrup je v zlom stave. Zubný lekár vám má pomôcť a každý deň rieši pravdepodobne aj horšie stavy, nielen biele, dokonale zdravé zúbky.