Zubný kaz

Zubný kaz je jednou z najrozšírenejších civilizačných chorôb. Odhaduje sa, že zubným kazom trpí až 95 % celkového obyvateľstva Zeme. Nie je nákazlivý, avšak nedá sa liečiť. Kaz je mŕtve tkanivo a jeho liečba nie je možná. Jediný spôsob, ako sa ho zbaviť je odstrániť ho a zamedziť jeho ďalšiemu šíreniu.

Ako vzniká zubný kaz

Vzniká koncentráciou mikroorganizmov (povlaku) na povrchu zuba pri nedostatočnej hygiene ústnej dutiny alebo pri požívaní potravín, ktoré obsahujú látky s tendenciou spôsobovať zubný povlak a časom aj zubný kaz. Baktérie rozpúšťajú minerály a soli v zubnej sklovine a spôsobujú jej rozpad.

Zubný kaz v rannom štádiu je ťažšie viditeľný, prejavuje sa ako biela škvrna na zube. Preto mnoho z nás zubný kaz spozoruje až v neskoršom štádiu, kedy je už neskoro a je nutné ho odstrániť. V tomto čase už môže zubný kaz zasahovať do zubu hlbšie, ako vidíme voľným okom, spôsobovať bolesť či zápaly.

zubný kaz

Ako sa lieči zubný kaz

Zubný kaz sa lieči vyvŕtaním a nahradením umelou výplňou. Do súčasnosti sa používali tieto druhy výplní:

  • amalgánové – mimoriadne trvácne, ich nevýhodou je tmavšia farba oproti prirodzenej farbe zubu a nutnosť vŕtať aj do zdravého tkaniva. V súčasnosti sú už zakázané keďže obsahujú nebezpečnú ortuť.
  • kompozitné – „biela“ plomba. Nie je potrebné vŕtať do zdravého tkaniva, zapečaťuje sa vplyvom UV svetla.
  • skloionomérny cement – aplikuje sa pri veľmi hlbokom kaze, ktorý zasahuje do nervu. Obsahuje fluoridy, ktoré sa uvoľňujú postupne na preliečenie.

V súčasnosti sa na liečbu kazov využíva aj ozónoterapia a laserová metóda.

Prevencia pred zubným kazom

Prevenciou pred vznikom zubnému kazu je používanie kvalitných zubných pást s obsahom fluoridu. Dôležitá je takisto tvorba slín, keďže sliny sú prirodzeným čističom zubov a vyplavujú z úst nebezpečné mikroorganizmy. Na podporu ich vzniku použite žuvačky bez cukru. Nikdy nezabúdajte na čistenie zubov vo večerných hodinách. Odstránite tak zvyšky jedla a povlak nahromadený po celom dni a v noci znížite riziko množenia mikroorganizmov keďže v noci je tvorba slín najnižšia.